Multipla skleroza (MS) je kronična bolest koja zahvaća središnji živčani sustav, uključujući mozak i leđnu moždinu. Ova bolest može izazvati razne simptome, od blagih do ozbiljnih, i može značajno utjecati na kvalitetu života oboljelih.
Iako se najčešće dijagnosticira kod odraslih između 20 i 40 godina, važno je da mladi ljudi budu informirani o ovoj bolesti, jer rana dijagnoza i liječenje mogu pomoći u upravljanju simptomima.

Što je Multipla skleroza?
MS je autoimuna bolest, što znači da imunološki sustav greškom napada vlastite stanice. Kod MS-a, imunološki sustav napada mijelin, zaštitni sloj oko živčanih vlakana. Oštećenje mijelina usporava ili blokira prijenos živčanih impulsa, što može dovesti do različitih simptoma kao što su:

  • Umor
  • Slabost mišića
  • Problemi s vidom
  • Poteškoće u hodanju
  • Problemi s ravnotežom i koordinacijom
  • Kognitivne promjene (problemi s pamćenjem i koncentracijom)

 

Kako se dijagnosticira i liječi MS?
Dijagnoza MS-a može biti složena i obuhvaća niz testova, uključujući MRI (magnetsku rezonancu), lumbalnu punkciju (uzimanje uzorka cerebrospinalne tekućine) i neurološke preglede. Ne postoji lijek za MS, ali postoje tretmani koji mogu usporiti napredovanje bolesti i smanjiti simptome. Ovi tretmani uključuju:

Imunomodulatorne lijekove koji mijenjaju odgovor imunološkog sustava

  • Fizioterapiju za poboljšanje pokretljivosti i snage
  • Simptomatsku terapiju za ublažavanje specifičnih simptoma

Život s MS-om
Život s MS-om može biti izazovan, ali mnogi oboljeli žive ispunjene i produktivne živote. Ključ je u edukaciji, podršci i prilagodbi.Važno je imati dobru mrežu podrške, koja može uključivati obitelj, prijatelje, medicinske stručnjake i zajednice oboljelih.

Svjetski dan Multiple skleroze
Svake godine, 30. svibnja, obilježava se Svjetski dan multiple skleroze. Ovaj dan ima za cilj podizanje svijesti o MS-u, promicanje istraživanja i podršku oboljelima. Aktivnosti na ovaj dan uključuju edukativne kampanje, događaje za prikupljanje sredstava i inicijative za podršku zajednici oboljelih.

Zašto je važno podizati svijest?
Podizanje svijesti o multiploj sklerozi ključno je za bolje razumijevanje i podršku oboljelima. Također pomaže u prikupljanju sredstava za istraživanja koja mogu dovesti do novih tretmana i, eventualno, lijeka. Mladi mogu igrati važnu ulogu u ovom procesu kroz edukaciju, volonterizam i podršku kampanjama.

Poznate Osobe s MS-om
Mnogo poznatih osoba koristi svoju platformu kako bi podiglo svijest o MS-u i pružilo podršku oboljelima. Evo nekoliko primjera:

Anđa Marić: Hrvatska pjevačica, spisateljica i televizijska voditeljica, kojoj je dijagnosticirana multipla skleroza. Anđa otvoreno govori o svojim iskustvima s MS-om i često sudjeluje u kampanjama za podizanje svijesti o bolesti.

Selma Blair: Američka glumica, poznata po ulogama u filmovima kao što su "Okrutne namjere" i "Legally Blonde". Blair je javno objavila svoju dijagnozu 2018. godine i od tada je postala istaknuti glas u zajednici oboljelih, dijeleći svoja iskustva i izazove kroz društvene mreže.

Christina Applegate: Glumica poznata po svojoj ulozi u seriji "Married... with Children" i filmovima poput "Anchorman". Applegate je 2021. godine otkrila da joj je dijagnosticirana MS. I ona koristi svoju platformu za podizanje svijesti o ovoj bolesti i podršku istraživanjima.

 

Multipla skleroza je kompleksna bolest koja zahtijeva svijest i razumijevanje. Kroz edukaciju i podršku možemo poboljšati živote oboljelih i raditi na boljoj budućnosti za sve.
Sjetite se 30. svibnja da se pridružite globalnim naporima za podizanje svijesti o multiploj sklerozi i podršku onima koji se suočavaju s ovom bolešću.


__________________________________

IZVORI:

1.https://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/18109/Koji-su-tipicni-simptomi-multiple-skleroze.html

2.https://www.ottobock.com/hr-hr/stanja/multipla-skleroza 

3.https://www.virtualna-ordinacija.com/multipla-skleroza-dijagnoza-i-lijecenje/ 


  • Ovaj projekt provodi se uz financiranje Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade.