U Gradskoj knjižnici Zadar, u četvrtak 12.12., održala se filmska radionica “Mladi kadru” u organizaciji Udruge CINAZ za mlade od 15 do 25 godina u sklopu Erasmus projekta “ZD-154-ML”. Radionica je okupila 12 zainteresiranih učenika srednjih škola i studenate sa Sveučilišta u Zadru.

Aktivnost je imala za cilj omogućiti mladima da na kreativan i inovativan način izraze potrebe i izazove s kojima se susreću u svojoj zajednici kroz video formu. Mladi su na ovoj radionici također povećali znanje filmskog jezika, naučili kako funkcionira proces snimanja, kadriranja i rukovanja s kamerom i kako ideju pretočiti u djelo kroz formu filma.

Voditelj aktivnosti je bio filmski redatelj Erik Lončar, a projekt je predstavila predsjednica Udruge CINAZ, Morana Rogić Vihar, uz interaktivni kviz.
Na temelju rezultata aktivnosti “Prostori, aktivnosti i usluge za mlade” održane 5.12. mladi su kroz iskustveno učenje izradili info video u kojem su imali priliku izreći svoje mišljenje i preporuke o prostorima, aktivnostima i uslugama za mlade koje bi Grad Zadar trebao razmotriti u okviru izrade lokalnih politika za mlade i Programa za mlade. Zaključci s ove aktivnosti će se oblikovati u preporuke za donositelje odluka poslužiti pri izradi nacrta Programa za mlade Grada Zadra.

Projekt “ZD-154-ML” provodi se u partnerstvu Udruge Prizma, Udruge CINAZ, Grada Zadra, udruge Treće prostor i udruge mladih Ahimsa čiji je cilj uključiti mlade u proces izrade Programa za mlade Grada Zadra. Aktivnost pod nazivom “Mladi u kadru” održala se u okviru projekta “ZD-154-ML” i sufinanciran je sredstvima Europske unije programa Erasmus+.

 

U udruzi CINAZ, u četvrtak 5.12., održala se kreativna i edukativna radionica “Prostori, aktivnosti i usluge za mlade” za mlade od 15 do 25 godina u sklopu Erasmus projekta “ZD-154-ML”. 

Radionica je okupila 18 zainteresiranih učenika srednjih škola, Ekonomsko-birotehničke i trgovačke škole Zadar, Prirodoslovno-grafičke škole, Poljoprivredne, prehrambene i veterinarske škole Stanka Ožanića i studente sa Sveučilišta u Zadru. Radionicu su vodile stručne voditeljice iz udruge CINAZ, Morana Rogić Vihar i Matea Biloglav.

 

 

Radionica “Prostori, aktivnosti i usluge za mlade” imala je za cilj raspraviti s mladima o aktualnom stanju vezano uz prostore, usluge i aktivnosti za mlade u Zadru te donijeti preporuke za njihovo unapređenje. Rasprava i prikupljanje mišljenja provelo se putem fokus grupe a u drugom dijelu aktivnosti sudionici su na temelju svojih zaključaka imali priliku  izraditi informativni letak budućeg Centra za mlade u Zadru, kao multifunkcionalnog prostora koji na jednom mjestu objedinjuje kontinuirane i strukturirane usluge i aktivnosti za mlade. Mladi su kreirali informativni materijal koji je privlačan mladima i kreiran iz njihovih potreba a pritom su i razvili digitalne vještine i usvojili nova znanja rada u programu Canva. 


Zaključci s ove aktivnosti će se oblikovati u preporuke za donositelje odluka poslužiti pri izradi nacrta Programa za mlade Grada Zadra. Također na temelju zaključaka s ove aktivnosti izradit će se video materijal na idućoj filmskoj radionici “Mladi u kadru” koja je planirana u sklopu istoimenog projekta u četvrtak, 12.12.2024. u Gradskoj knjižnici Zadar.

Projekt “ZD-154-ML” provodi se u partnerstvu s Udrugom Prizma, Gradom Zadrom, udrugom Treće prostor i udrugom mladih Ahimsa čiji je cilj uključiti mlade u proces izrade Programa za mlade Grada Zadra.

 

Aktivnost pod nazivom “Prostori, aktivnosti i usluge za mlade” održava se u okviru projekta “ZD-154-ML” i sufinanciran je sredstvima Europske unije programa Erasmus+.

 

Udruga CINAZ poziva sve zainteresirane mlade od 15 do 25 godina da se prijave na kreativne i edukativne aktivnosti u prosincu koje organizira u sklopu Erasmus projekta “ZD-154-ML”, radionice “Prostori, aktivnosti i usluge za mlade” i “Mladi u kadru”. Projekt “ZD-154-ML” provodi se u partnerstvu s Udrugom Prizma, Gradom Zadrom, udrugom Treće prostor i udrugom mladih Ahimsa čiji je cilj uključiti mlade u proces izrade Programa za mlade Grada Zadra.

Aktivnost “Prostori, aktivnosti i usluge za mlade” ima za cilj raspraviti o aktualnom stanju vezano uz prostore (kako fizičke tako i digitalne ), usluge i aktivnosti za mlade u Zadru te donijeti preporuke za njihovo unapređenje. Rasprava i prikupljanje mišljenja putem fokus grupe predstavljat će sveobuhvatan pristup u sagledavanju potreba i želja mladih. U drugom dijelu aktivnosti, sudionici će na temelju svojih zaključaka pripremiti i izraditi info materijal, konkretno letak budućeg Centra za mlade u Zadru, kao multifunkcionalnog prostora koji na jednom mjestu objedinjuje kontinuirane i strukturirane usluge i aktivnosti za mlade u Zadru. Mladi će moći kreirati materijal koji je privlačan mladima i kreiran iz njihovih potreba. 

Za sudjelovanje je potrebno ispuniti prijavnicu putem iduće poveznice u kojoj se nalazi i detaljan program: https://forms.gle/D3CGzXLdZ5kAxf1v6

Aktivnost “Prostori, aktivnosti i usluge za mlade” održat će se u četvrtak, 5.12.2024. u Udruzi CINAZ, Andrije Medulića 2, 2.kat od 9 do 14h.

 

Druga aktivnost, “Mladi u kadru”, ima za cilj omogućiti mladima da na kreativan i inovativan način izraze potrebe i izazove s kojima se susreću u svojoj zajednici kroz video formu. Polaznici će povećat znanje filmskog jezika, naučit kako funkcionira proces snimanja i kako ideju pretočiti u djelo kroz formu filma, naučit će rukovat s kamerom, o kadriranju i postavki zvuka i kako sinopsis snimanja pretočiti u vizualnu formu. 

Filmska radionica “Mladi u kadru” održat će se u četvrtak, 12.12.2024. u Gradskoj knjižnici Zadar s početkom u 9h, a voditelj radionice je filmski redatelj Erik Lončar. 

Za sudjelovanje je potrebno ispuniti prijavnicu putem iduće poveznice u kojoj se nalazi i detaljan program: https://forms.gle/exE3dBHtKztPVPxW7
Za sudjelovanje nije potrebno prethodno znanja, a broj polaznika je ograničen, stoga požurite s prijavama!

Aktivnost pod nazivom “Prostori, aktivnosti i usluge za mlade” i “Mladi u kadru” održava se u okviru projekta “ZD-154-ML” i sufinanciran je sredstvima Europske unije programa Erasmus+.

 

Od 1. listopada ove godine službeno je započeo projekt pod nazivom Do You Mind, čiji je cilj osnaživanje informativnih radnika u području rada s mladima te podizanje svijesti o mentalnom zdravlju mladih diljem Europe. Projekt provodi PRONI Centar za socijalno podučavanje u suradnji s nizom međunarodnih i domaćih partnera, uključujući organizacije kao što su Eryica - Europska agencija za informiranje i savjetovanje mladih, Impress, IASIS NGO, Zajednica ICM u Hrvatskoj, CINAZ i Fundatia Nationala pentru Tineret.

Kroz naredne dvije godine, partneri ovog projekta surađivat će kako bi razvili sveobuhvatne resurse, alate i aktivnosti kojima će podržati radnike s mladima u njihovom radu na području mentalnog zdravlja. Krajnji cilj projekta Do You Mind jest stvoriti kvalitetnu podršku i dostupnost informacija o mentalnom zdravlju mladima diljem Europe.

Ključni Ciljevi i Aktivnosti Projekta

Projekt Do You Mind fokusira se na četiri glavna područja djelovanja koja će biti realizirana kroz partnerstva i suradnju s lokalnim zajednicama:

  1. Razvoj Priručnika i Online Tečaja za Radnike u Informiranju Mladih

    Jedna od najvažnijih aktivnosti projekta jest stvaranje priručnika za obuku o mentalnom zdravlju, namijenjenog osobama koje rade na informiranju i podršci mladima. Priručnik će sadržavati detaljne smjernice i pristupe o tome kako pružiti podršku mladima koji se suočavaju s različitim izazovima mentalnog zdravlja. Osim toga, bit će razvijen i online tečaj koji će omogućiti širokoj zajednici radnika s mladima da unaprijede svoja znanja i vještine u prepoznavanju i rješavanju tema mentalnog zdravlja među mladima.

  2. Kampanja Podizanja Svijesti kroz Vršnjačku Edukaciju

    Prepoznavši važnost vršnjačke podrške, projekt će pokrenuti kampanju podizanja svijesti o mentalnom zdravlju kroz vršnjačku edukaciju. Kampanja će uključivati radionice i događaje koje će voditi mladi za mlade, čime će se otvoriti prostor za razgovor o mentalnom zdravlju i razbijanje stigmi koje još uvijek okružuju ovu temu. Kampanja ima za cilj stvoriti sigurniji prostor za mlade da podijele svoja iskustva i da se educiraju o značaju mentalnog zdravlja.

  3. Izrada Prilagođenih Edukativnih Materijala i Video Sadržaja

    Kako bi informacije o mentalnom zdravlju bile dostupne i razumljive mladima, projekt će razviti različite materijale prilagođene mlađoj publici. Edukativni materijali i video sadržaji bit će osmišljeni tako da potiču mlade na brigu o vlastitom mentalnom zdravlju i nude korisne savjete o tome kako zatražiti pomoć kad je potrebno. Materijali će također biti prilagođeni za korištenje na društvenim mrežama i drugim kanalima koje mladi najčešće koriste.

  4. Umjetnička Mobilna Izložba i Virtualna Izložba

    Da bi se dodatno osvijestila tema mentalnog zdravlja među mladima, projekt će organizirati mobilnu umjetničku izložbu, kao i virtualnu izložbu koje će biti vođene od strane mladih. Ove izložbe će pružiti mladima priliku da se izraze kroz umjetnost, prikažu svoja razmišljanja i osjećaje vezane uz mentalno zdravlje te da zajednicu upoznaju s iskustvima mladih kroz njihov osobni izražaj.

Projektna suradnja i podrška ERASMUS+ programa

Projekt Do You Mind dio je programa Erasmus+ koji potiče suradnju i razmjenu znanja na razini cijele Europske unije. Kroz ovaj projekt, partnerske organizacije iz različitih europskih zemalja rade na stvaranju dugoročnog utjecaja na mentalno zdravlje mladih u svojim zajednicama.

Ova suradnja omogućava razmjenu znanja, dobrih praksi i iskustava između organizacija i profesionalaca koji se svakodnevno susreću s izazovima rada s mladima, dok se istovremeno razvija europska mreža za podršku mentalnom zdravlju mladih. Očekuje se da će projekt Do You Mind značajno pridonijeti stvaranju kvalitetnih resursa i platformi na kojima će mladi i njihovi savjetnici moći pronaći podršku i usmjeravanje u pitanjima mentalnog zdravlja.

Projekt Do You Mind predstavlja važan korak u podizanju svijesti o mentalnom zdravlju među mladima i u stvaranju boljih uvjeta za rad informativnih djelatnika u ovom području. Kroz edukaciju, vršnjačku podršku, kreativno izražavanje i pristupačne resurse, ovaj projekt ima potencijal transformirati pristup mentalnom zdravlju među mladima u Europi.

Pozivamo sve zainteresirane da prate aktivnosti projekta i pridruže se ovom važnom putovanju kako bismo zajedno stvorili zajednicu koja podržava mentalno zdravlje i pruža sigurnost mladima u suočavanju s izazovima modernog doba.


 

Udruga CINAZ uspješno je realizirala prošlog petka, 4. listopada, aktivnost pod nazivom „Spikaonica: Glas tinejdžera“ u okviru Erasmus+ projekta “ZD-154-ML”. Domaćin ovog događanja za mlade bila je Osnovna škola Šime Budinić, a na aktivnosti je sudjelovalo 21 učenika, predstavnici iz sedam zadarskih osnovnih škola: OŠ Šime Budinić, OŠ Petar Preradović, OŠ Zadarski otoci, OŠ Krune Krstića, OŠ Smiljevac, OŠ Stanovi i OŠ Bartola Kašića.


Aktivnost pod nazivom Spikaonica: Glas tinejdžera imala je za cilj prikupiti mišljenja mladih (učenika završnih razreda osnovnih škola u dobi od 13 do 15 godina) o mjerama i aktivnostima koje bi Grad Zadar trebao imati unutar lokalnog programa za mlade, a koje su za mlade važne. Zaključci s ove aktivnosti će se oblikovati u preporuke za donositelje odluka i poslužiti pri izradi nacrta Programa za mlade Grada Zadra.

 

spika


Udruga CINAZ osmislila je aktivnost za ovu populaciju mladih uz stručne voditelje i moderatora prof.dr.sc. Bruna Ćurka. Mišljenja mladih su se prikupljali kroz neformalne metode rada: fokus grupe, “world cafe” i interaktivni kviz. Program je također sadržavao i predstavljanje projekta, Erasmus+ programa i Youthpass procesa i fazu refleksije. Ishodi učenja su bili da učenici prepoznaju važnost poduzimanja određenih mjera i aktivnosti za mlade unutar lokalnog programa za mlade, da nauče analizirati i organizirati odgovore i da nauče kako kreirati zaključak na temelju odgovora mladih.

Aktivnost se provela u okviru projekta pod nazivom ZD-154-ML kojeg Udruga CINAZ provodi u partnerstvu s Udrugom Prizma, Gradom Zadrom, Udrugom Trećeprostor i Udrugom mladih Ahimsa, a čiji je cilj uključiti mlade u proces izrade Programa za mlade Grada Zadra.
Zahvaljujemo se ovim putem domaćinu, Osnovnoj školi Šime Budinić i njenim stručnim djelatnicima na podršci u organizaciji i svim ostalim zadarskim osnovnim školama (roditeljima i učiteljima) na odazivu, suradnji i uključivanju učenika u ovaj projekt.

Aktivnost pod nazivom “Spikaonica: Glas tinejdžera” održala se u okviru projekta ZD154-ML i sufinancirana je sredstvima Europske unije programa Erasmus+.