Novosti
- Detalji
- Danijel Franić
Grad Zadar, u partnerstvu s Prirodoslovno-grafičkom školom Zadar, Udrugom za izvannastavne i izvanškolske aktivnosti Cinaz i Udrugom apstinenata za pomoć pri resocijalizaciji Porat, provodi projekt "VR Laboratorij za mlade". Projekt je usmjeren na poticanje socijalne uključenosti mladih u dobi od 15 do 29 godina, koji će kroz prvi ciklus edukacija naučiti kako samostalno pokrenuti start-up i crowdfunding kampanju, razviti poslovne ideje i prodati kreirane proizvode, te koliki utjecaj zaista ima kvalitetan marketing na društvenim mrežama.
Prvi ciklus edukacija na temu Razvoj osobnih i poslovnih vještina započinje 15. listopada 2018.
godine i to s edukacijama na temu:
# Soft skills - Razvoj poslovnih vještina
(dvodnevna radionica)
• 15.-16. listopada 2018. (1. grupa)
• 17.-18. listopada 2018. (2. grupa)
• 19.-20. listopada 2018. (3. grupa)
# Razvoj start-up projekta u svrhu samozapošljavanja
(jednodnevna radionica)
• 22. listopada 2018. (1. grupa)
• 23. listopada 2018. (2. grupa)
# Crowdfunding
(jednodnevna radionica)
• 30. listopada 2018.
Navedene edukacije održat će se u COIN Coworking prostoru, na adresi Murvička 16, Zadar, s početkom u 9:00 sati.
Prijaviti se možete na e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Saznajte više na internet stranici VR LAB Laboratorij za mlade.
Vrijednost projekta je 692.883,11 kuna, te je osigurano 100% financiranje svih projektnih elementa bespovratnim EU sredstvima.
U sljedećih 18 mjeseci, za vrijeme trajanja provedbe projekta, Grad Zadar će u suradnji sa projektnim partnerima, implementacijom ključnih projektnih elemenata, tj. edukacijom ciljnih skupina za osobne i poslove vještine, a posebice za korištenje IT tehnologije (virtualna stvarnost), omogućiti aktivno uključivanje istih u novi model prevencije socijalne uključenosti mladih, konkurentniji nastup na tržištu rada i sudjelovanje u kreiranju politika za mlade.
Ukupna vrijednost: 692.833,11 HRK Sufinanciranje iz ESF-a: 588.950,64 HRK (85%) Poziv: Podrška programima usmjerenim mladima Razdoblje provedbe: 18/5/2018 - 18/11/2019 |
![]() |
![]() |
![]() |
PARTNERI
- Detalji
- Danijel Franić
U sklopu izvannastavnog i izvanškolskog programa udruge CINAZ, u petak, 18. svibnja održana je radionica financijske pismenosti u Osnovnoj školi Šime Budinić koju je vodio popularni matematičar i profesor Toni Milun.
Radionica u trajanju od 2 sata je bila namjenjena učenicima šestih i sedmih razreda, polaznicima izvannastavne aktivnosti "Mali poduzetnici" pod vodstvom profesorice Nade Nekić.
Tema dana je bila "Biti poduzetnik" u kojoj je Toni iznio svoja životna i poduzetnička iskustva, ali i s učenicima rješavao matematičke probleme iz svakodnevnog života. Učenici su iskazali visoku razinu motivacije i aktivnog sudjelovanja, te im je bilo poučno i zabavno.
Profesora Miluna prigodno je pozdravio ravnatelj škole i zahvalio mu se na dolasku uz prisustvo stručno razvojne službe i profesora matematike, a učenici su mu se zahvalili prigodnim poklonom svojih rukotovorina iz školske zadruge.
Simpatični profesor matematike popularnost je počeo stjecati jednostavnim objašnjenjima složenih matematičkih zadataka koja je objavljivao na internetu, što najbolje dokazuje njegov youtube kanal. Veliku pozornost javnosti privukao je i kada je ukazao na problem da niti zaposlenici banaka ne znaju sve o kreditima koje nude.
Voditelj je TV emisije Financijalac koja je dobila Nagradu Akademije Zagrebačke burze za izuzetan doprinos edukaciji o tržištu kapitala 2016 godine. Toni Milun je za emisiju dobio nominaciju Večernjakove ruže za Novo lice 2016.
- Detalji
- Danijel Franić
Udruga za izvannastavne i izvanškolske aktivnosti - CINAZ i Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru organiziraju već treću godinu zaredom manifestaciju „Dani dobrih veza“ u osnovnim i srednjim školama grada Zadra i Zadarske županije.
Cilj manifestacije je potaknuti nenasilno rješavanja sukoba i razvijanje asertivnosti u komunikaciji, prevencija nasilja u mladenačkim vezama i zaštita mentalnog zdravlja mladih.
Cikluse radionica izvode studenti sa Odjela za psihologiju Sveučilišta u Zadru pod vodstvom mentorice doc.dr. Marine Nekić:
Radionica „Kako biti odrasla osoba u ljubavnoj vezi?“
Radionica „Jesam li u toksičnoj vezi?“
„Kako se zauzeti za sebe u bliskim odnosima?“
Radionica „Kako biti svoj majstor/terapeut?“
Kroz mjesec travanj i svibanj provest će se sveukupno 20 radionica u Gimnaziji Franje Petrića, Medicinskoj školi Ante Kuzmanića, Osnovnoj školi sv. Filip i Jakov i Osnovnoj školi Šime Budinić.
Radionice se provode kroz projekt „Info centar za mlade“ udruge CINAZ uz podršku Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politku, projekt “Prevencija suvremenih ovisnosti i nasilja među djecom i mladima“ uz podršku Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Zadra te kroz projekt „Izvannastavni i izvanškoski program“ Udruge CINAZ uz podršku Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i šport Zadarske županije.
Ovim putem Udruga CINAZ poziva sve škole zainteresirane za suradnju i održavanjem sličnih izvannastavnih aktivnosti da se jave na email: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. te se ovom prilikom zahvaljuje svim školama i Odjelu za psihologiju Sveučilišta u Zadru na dugogodišnjoj uspješnoj suradnji.
- Detalji
- Danijel Franić
U sklopu izvannastavnog i izvanškolskog programa udruge CINAZ, u petak, 2.ožujka održana je kreativna radionica „quilling“ tehnike s učenicima Osnove škole Šime Budinić. Učenike je s vještinama kreativnog rolanja papira ili umjetnošću stvaranja dizajniranih ukrasa papira upoznala najpoznatija quilling majstorica u Hrvatskoj, Zadranka Branka Miletić.
„Quilling“ tehniku obilježava rezanje papira u trake koje se potom savijaju, rolaju te na razne načine oblikuju, a koristi se pri ukrašavanju čestitki, slika, kutija, izrade nakita, zidnih dekoracija i dr. Radionica se sastojala od laganog uvodnog dijela (prezentiranja „quilling“ tehnike uz primjere), samostalnog rada (izrađivanje čestitki) te prezentacije „quilling“ radova voditeljice.
Grupa od 16 učenika pod nazivom „Mali poduzetnici“ su pokazali veliku zainteresiranost i motivaciju za izradom kreativnih čestitki u quilling tehnici posebno uzimjaući u obzir da se radionica održala u petak nakon nastave od 13.10h do 15h.
Ova aktivost je nastavak uspješne suradnje CINAZ-a s Osnovnom školom Šime Budinić koja provodi izvannastavu aktivnost „Učenje za poduzeništvo“ pod vodstvom prof.Nade Nekić. Ovim putem Udruga CINAZ poziva sve škole zainteresirane za suradnju i održavanjem sličnih izvannastavnih aktivnosti da se jave na email: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. . Izvananastavni izvanškolski program Udruge CINAZ se provodi uz podršku Upravnog odjela za društvne djelatnosti Zadarske županije.
- Detalji
- Morana Rogić Vihar
Udruga CINAZ obilježila Svjetski dan borbe protiv AIDS-a informativnom akcijom
Ulaskom u mjesec prosinac obilježavamo Svjetski dan borbe protiv Aidsa. Udruga Cinaz, u sklopu programa Klub mladih KLOOZ i ove godine je u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo Zadar provela akciju informiranja mladih, podizanja svijesti o važnosti zaštite te omogućiti anonimno testiranje svima koji to žele. Informiranje uz prigodno djeljenje prezervativa mladima, održano je ispred CINAZ-ove info točke u Klubu mladih Božo Lerotić, na sam dan Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a, 01.12.2017. Kako je nužno premanentno širiti znanje i podizati razinu svjesnosti o toj opakoj bolesi, donosimo nekoliko crtica o AIDS-u i virusu HIV-a.
Crtice o AIDSU
ŠTO JE AIDS I HIV?
AIDS je bolest imunološkog sustava izazvana virusom HIV. AIDS je kratica eng. naziva Acquired Immunodeficiency Syndrome, što znači sindrom stečenoga nedostatka imunosti. SIDA je francuska kratica istoga značenja. HIV zaraza nema karakteristične simptome i dijagnosticira se jedino testiranjem. U ranoj fazi zaraze HIV-om mogu se javiti nespecifični simptomi: povišena tjelesna temperatura, glavobolja, malaksalost, bolovi u mišićima i zglobovima, grlobolja, mučnina, gubitak teka, osip, povećanje limfnih čvorova, bol, pečenje, svrbež, krvarenje, promjene kože/sluznice, promijenjen iscjedak u području spolovila/čmara, bol tijekom spolnog odnosa, poteškoće mokrenja.
GDJE SE MOŽETE OBRATITI ZA TESTIRANJE, POMOĆ I SAVJET?
U Hrvatskim zavodima za javno zdravstvo i Županijskim zavodima za javno zdravstvo svi građani mogu doći po savjet i pomoć, te se mogu obratiti za besplatno i anonimno testiranje na HIV. Prije samoga testiranja prvo se razgovara s potencijalno zaraženom osobom, te ukoliko postoji sumnja, osoba se testira na HIV. Testiranje se vrši vađenjem krvi, a rezultati testiranja dolaze u roku od 2 dana.
NEKOLIKO OSNOVNIH ČINJENICA O HIV-BOLESTI
HIV – bolest je zarazna bolest, a zasad virus humane imunodeficijencije (HIV) ne možemo iskorijeniti iz tijela; djelotvornoga cjepiva ni lijekova koji bi izliječili zarazu zasad nema, no određene preventivne mjere pokazale su se uspješnima. AIDS je stanje uznapredovale ili kasne faze bolesti koju uzrokuje HIV. Od časa zaraze HIV-om do nastupa AIDS-a, u neliječene osobe prođe u prosjeku 10 godina. Ako osoba ima neku spolno prenosivu infekciju, ima veći rizik za zarazu HIV-om. Često SPI nemaju nikakve simptome. Jedino se HIV testiranjem može utvrditi HIV status. Prema izgledu osobe ne možete znati je li ona zaražena HIV-om.
HIV se najčešće prenosi: spolnim odnosom sa zaraženom osobom, zajedničkim korištenjem igala ili šprica (droga, tetoviranje ili piercing), te sa zaražene trudnice na dijete (tijekom porođaja, trudnće i dojenja). Najveći rizik od prenošenja HIV-a postoji kod transfuzije zaražene krvi, gdje se 60-100% svih primatelja zarazi. Iako se u Hrvatskoj sva krv testira, uvijek postoji minimalni rizik. Također, analni odnos bez kondoma najčešći je način prijenosa HIV-a. Smatra se da muškarac lakše zarazi ženu, nego žena muškarca.
Istraživanja pokazuju da uporaba lateks prezervativa smanjuje rizik od širenja infekcije za najmanje 80%. Također, prezervativi od poliuretana pružaju jednaku zaštitu kao i oni od lateksa. Savjetuje se koristiti lubrikante na bazi vode (ne uljna maziva!) kako bi se izbjeglo pucanje prezervativa!
Redovitim uzimanjem lijekova može se postići nemjerljiva količina virusa u krvi, tako da danas pretpostavljamo kako je s HIV-om moguće doživjeti gotovo normalnu starost.
Prije svega, savjetuje se odgađanje spolnih odnosa (dok niste spremni), da se ne mijenjaju često partneri, korištenje zaštite (u Hrvatskoj je najčešći put prijenosa HIV infekcije spolnim odnosom bez kondoma!), apstinencija od alkohola i droge. Testiranje na HIV ključ je za pravovremeno liječenje i prevenciju!
KOJIM PUTEM SE HIV NE PRENOSI?
HIV se ne prenosi rukovanjem, grljenjem, poljupcem, kontaktom s predmetima (npr. javne telefonske govornice, u autobusu, u vlaku itd.), uporabom javnih zahoda, tuševa, sauna, kašljanjem, kihanjem, kontaktom kože sa suzama ili slinom, milovanjem, ljubljenjem, petingom. Ne prenosi se pregledom kod liječnika niti uobičajnim pregledom kod stomatologa, putem domaćih životinja (ogrebotine, ujedi), davanjem krvi. Ne prenosi se tijekom uobičajne njege oboljeloga od AIDS-a.
Više informacija o AIDS-u možete pronaći i na www.hzjz.hr , www.zdravlje.hr , a za pomoć i savjet obratite se Zavodu za javno zdravstvo Zadar (Kolovare 2) na tel: 023/300-841.