Novosti
- Detalji
- Morana Rogić Vihar
Ovog listopada Time To Move ponovno je tu slaveći svoju 10. obljetnicu sa stotinama događaja za mlade
Pod sloganom “Europa nadohvat ruke”, Eurodeskova kampanja Time to Move provodit će se tijekom listopada 2024. diljem Europe s oko tisuću događaja i aktivnosti za povezivanje mladih i mogućnostima međunarodne mobilnosti po Europi.
Općenito o Time to Move kampanji
Eurodesk, vodeća europska informativna mreža za mlade, sa zadovoljstvom najavljuje pokretanje svoje glavne godišnje kampanje, Time to Move. Cilj kampanje je neformalnim aktivnostima povezati mlade s 3000 Eurodesk točaka za informiranje dostupnih diljem Europe.
Tijekom listopada, mreža Eurodesk organizirat će stotine zabavnih događaja diljem Europe i šire kako bi doprla do što više mladih. Ovi događaji, zajedno s digitalnom kampanjom koja se sastoji od podcasta, online izazova, natječaja i igara, informirat će mlade o Eurodesku i informacijama koje pruža kako bi se mladima olakšao pristup mogućnostima mobilnosti.
Kampanju će podržati i njome upravljati Eurodesk Brussels Link, koordinacijski ured Eurodeska. Nacionalni centri i Eurodesk multiplikatori provodit će kampanju na nacionalnoj razini.
Udruga CINAZ, kao Eurodesk multiplikator, pripremila je niz događanja u Time to move kampanji 2024.:
- Predavanje “Studij u Ujedinjenom Kraljevstvu i SAD-u
Prezentacija na temu studija u Ujedinjenom Kraljevstvu i SAD-u održat će se u utorak, 1.10., u Gimnaziji Jurja Barakovića (multimedijalna dvorana) s početkom u 13.10h. Obrazovni savjetnik iz agencije IntegralEdu, Filip Cirkvenčić, govorit će o prijavnim procesima, stipendijama, studentskom životu te o zanimljivim i drugačijim studijskim programima u ovim zemljama. Dođite i saznajte kako možete ostvariti svoj san o studiranju u inozemstvu uz konkretne primjere vaših vršnjaka. Ovom prilikom upoznat ćete se i sa radom Eurodeskovog multiplikatora, Udruge CINAZ, koji se bavi informiranjem mladih. Aktivnost se organizira u suradnji Udruge CINAZ i agencije Integral Edukacijski programi.
- Predavanje “Couchsurfing-totalno drugačije putovanje!”
Do svoje 16-e godine Igor Tomić nije otputovao dalje od Brača, a sada ima 70 zemalja na 6 kontinenata iza sebe! Njegove brojne avanture, uvijek prožete humorom, pokazuju kako putovati s minimalnim budžetom, koristeći platformu "Couchsurfing" i tako upasti u nezamislive situacije i upoznati najluđe ljude. Danas kao znanstvenik u Švicarskoj, Igor i dalje tu i tamo pobjegne na novu avanturu, a u Zadru će vam ispričati sve detalje – bez cenzure, ali uz zagarantiranu dozu smijeha.
Aktivnost se održava 8.10. s početkom u 18h na Odjelu za mlade Gradske knjižnice Zadar (Ulica Stjepana Radića 11b, 23000).
- Predavanje “Work and travel” i “Internship USA”
Želiš li saznati sve o mogućnostima rada ljeti u SAD-u i programu stručne prakse iz prve ruke? Onda nemoj propustiti ovaj događaj u Eurodeskovom mjesecu Time To Move kampanje!
Svijet je postao globalno selo, a radna mjesta traže više od tvrdih vještina. Kulturna inteligencija postaje ključna u globalnom tržištu rada. Razvijaj je putovanjem i mijenjaj svoj svijet! Balansiranje između studiranja, posla i putovanja može biti izazovno, ali postoji rješenje! Imamo program koji ti omogućuje život, rad i istraživanje Amerike nakon što završiš fakultetske obveze.
Želiš saznati više? Pridružite nam se na Work and Travel predavanju! 23.10. s početkom u 18:00 u Studentskom klubu Božo Lerotić Sveučilišta u Zadru. Aktivnost organizira Udruga CINAZ u suradnji s agencijom Integral Edukacijski programi.
Tijekom aktivnosti očekuju vas promotivni materijali i Time to move ruksaci.
Zapratite pregršt događanja na interaktivnoj mapi Time to move kampanje:
https://timetomove.eurodesk.eu/
#TimeToMove2024 #TTM2024 #eurodesk Eurodesk Hrvatska
- Detalji
- Morana Rogić Vihar
S ponosom dijelimo vijest o uspješnom završetku provedbe projekta "Mali poduzetnici" u kojem su učenici šest osnovnih škola aktivno sudjelovali, iskazali veliki entuzijazam te stekli nova znanja o poduzetništvu, istovremeno razvijajući svoje vještine.
Projekt "Mali poduzetnici" Udruge CINAZ predstavlja nastavak uspješnih inicijativa s ciljem razvoja poduzetničkih kompetencija djece i mladih iz šest odgojno-obrazovnih ustanova na području Grada Zadra, Zadarske i Šibensko-kninske županije. Glavni fokus projekta usmjeren je na osnivanje i osnaživanje učeničkih zadruga. Projekt je uključio ciljanu skupinu od 212 učenika od 10 do 14 godina s područja grada Zadra, Dugog otoka, otoka Silbe i otoka Iža, Grada Benkovca, sela Pristeg i Grada Knina.
Ciljevi projekta ostvarili su se kroz provedbu raznolikih aktivnosti poput edukativnih radionica o poduzetništvu, kreativnih radionica, predstavljanja učeničkih zadruga na manifestaciji "Dan malih poduzetnika" u Zadru i terenskih posjeta Poduzetničkom inkubatoru tvrtke Inovativni Zadar d.o.o. u Zadru.
Četiri faze provedbe projekta
Naši mali poduzetnici su svoje poduzetničko putovanje započeli sa radionicama pod nazivom "Poduzetnička početnica", vođenih od strane stručnjakinje Višnje Perin iz Udruge CINAZ, koje su imale za cilj upoznavanje učenika s osnovnim pojmovima poduzetništva te poticanje pozitivnih stavova prema poduzetništvu.
Uzbudljive radionice pod nazivom "Radionica izrade promotivnih materijala" i "Radionica brendiranja" su provedene u drugoj fazi projekta te su vođene od strane profesorice Sandre Bijelić Pajović, stručnjakinje s bogatim iskustvom u ekonomiji i vođenju učeničke zadruge Solidus. Cilj ovih aktivnosti bio je osnaživanje učenika u području poduzetništva kroz izradu promidžbenog materijala i deklaracija za proizvode učeničkih zadruga.
Tu je naravno uslijedio i jedinstveni događaj - preduskršnji sajam "Dan malih poduzetnika". Manifestacija unutar projekta organizirana s ciljem podržavanja učeničkog zadrugarstva i poduzetništva, ovaj sajam pružio je priliku mladim talentima da pokažu svoju kreativnost i poduzetnički duh. Manifestacija je bila plod uspješne suradnje između CINAZ-a i Upravnog odjela za odgoj i školstvo Grada Zadra, organizatora ove aktivnosti. Posjetitelji su imali priliku istražiti raznovrsne proizvode iz učeničkih zadruga. Uskršnji ukrasi, mini aranžmani, keramički ukrasi, čajevi, maslinovo ulje, proizvodi od lavande, nakit od konca - samo su neki od mnogobrojnih dekorativnih predmeta koje su ponosno predstavili mladi poduzetnici.
Posjet Poduzetničkom inkubatoru u Zadru tvrtke Inovativni Zadar d.o.o. je bila završna faza projekta u kojoj su učenici imali jedinstvenu priliku uroniti u svijet poduzetništva kroz terenske posjete Poduzetničkom inkubatoru.
Vođeni entuzijazmom voditeljice Dubravke Meštrović, učenici su s radoznalošću istraživali sve nijanse truda i kreativnosti koje stoje iza uspješnih poduzetničkih pothvata. Atmosfera koja je obavijala prostor Inkubatora bila je puna uzbuđenja i inspiracije, od samog trenutka dolaska. Učenici su s velikim interesom pratili prezentacije i imali priliku obići različite radne prostore, gdje su se susreli s realnošću poduzetničkog svijeta - od prvih zamisli do konačne realizacije.
No, ono što je možda najviše dirnulo učenike bile su priče lokalnih poduzetnika. Ti iskreni i inspirativni razgovori otvorili su prozor u svijet stvarnih izazova i uspjeha koje nosi poduzetništvo. Učenici su imali priliku čuti o počecima, o preprekama koje su morali savladati te o radostima koje dolaze s ostvarenjem svojih ciljeva. Cilj ovih posjeta bio je ne samo pružiti učenicima teorijsko znanje o poduzetništvu, već ih motivirati i inspirirati za vlastite poduzetničke pothvate u budućnosti. Upoznavanje s lokalnim poduzetnicima pružilo je učenicima priliku da shvate da je poduzetništvo mnogo više od posla - to je način života, koji zahtijeva predanost, upornost i kreativnost.
Ova iskustva su ne samo obogaćujuća za učenike, već i za lokalnu zajednicu koja ima priliku vidjeti kako se mladi inspiriraju i oblikuju svoju budućnost. Zahvaljujemo se svima koji su omogućili ove nezaboravne posjete i podržali razvoj poduzetničkog duha među mladima. Neka ova iskustva budu temelj za nove generacije poduzetnika koji će oblikovati našu budućnost.
Zadovoljstvo sudionika
Roditelji, učenici i partneri izrazili su visoku razinu zadovoljstva projektom "Mali poduzetnici". Roditelji i škole partneri su potvrdili važnost upoznavanja djece s poduzetništvom tijekom školovanja i izrazili želju za nastavkom sličnih aktivnosti. Posebno je istaknuta potreba za daljnjim provođenjem ovakvih aktivnosti, s većim fokusom na integraciju u redovnu nastavu, kako bi se omogućilo još bolje usvajanje znanja i vještina kod učenika.
Jedan od ključnih dojmova učenika jest da im je projekt omogućio učenje na zabavan i interaktivan način. Neki su istaknuli da im je bilo drago što su mogli posjetiti poduzetnički inkubator, upoznati različite poduzetnike i sudjelovati u raznim aktivnostima koje su im pomogle razumjeti svijet poduzetništva. Učenici su također spomenuli da bi rado ponovili ovakva iskustva i da su sretni što su imali priliku sudjelovati u projektu koji je bio i zabavan i edukativan.
Projekt "Mali poduzetnici" ne bi bio moguć bez financijske podrške Ministarstva znanosti i obrazovanja RH za školsku godinu 2023./2024 te smo ponosni na suradnju s Gradom Zadrom i šest osnovnih škola - OŠ Šime Budinić, OŠ Š. Kožičića Benje Zadar, OŠ Zadarski otoci, OŠ Petar Lorini Sali, OŠ Benkovac, OŠ Domovinske zahvalnosti Knin. Posebnu podršku projektu pružio je poduzetnički inkubator tvrtke Inovativni Zadar d.o.o. organizacijom terenskih posjeta školama uz stručno informativno vodstvo.
Hvala svim sudionicima koji su svojim angažmanom i podrškom omogućili ovaj inspirativni put u svijet poduzetništva za naše buduće generacije!
- Detalji
- Morana Rogić Vihar
U sklopu Erasmus+ projekta pod nazivom ZD-154-ML, 20. lipnja 2024. godine u 11:00 sati, u Odjelu za mlade Gradske knjižnice Zadar održana je početna konferencija. Na ovom prvom događanju sudjelovalo je 68 osoba, uključujući 44 mlade osobe, 8 donositelja odluka, predstavnike partnerskih organizacija te članove različitih organizacija civilnog društva, javnih institucija i obrazovnih ustanova.
Konferencija je započela uvodnim pozdravom gradonačelnika Grada Zadra, Branka Dukića. Nakon toga, Silvestar Petrov je predstavio Erasmus+ program i Youthpass certifikat, dok su partnerske organizacije predstavile aktivnosti projekta kojima su nositelji.
Poseban dio konferencije bio je nagradni kviz, koji je uključivao pitanja o aktivnim politikama za mlade na lokalnoj, nacionalnoj i europskoj razini te o aktivnom građanstvu. Tri osobe s najviše bodova osvojile su prigodne nagrade. Putem Mentimeter aplikacije, mladi su imali priliku doprinijeti svojim idejama definiranju područja Programa za mlade. Odgovori su bili vidljivi u realnom vremenu, što je omogućilo razmjenu ideja i otvorilo raspravu o potrebama mladih u Zadru.
Kako bi mladi imali priliku ostvariti dijalog s donositeljima odluka organizirana je panel rasprava koju je vodila mlada osoba, Margareta Beltran Miranda, a govornici su bili predstavnici Grada Zadra: Dina Bušič (UO za kulturu i šport), Martina Lenkić (UO za odgoj i školstvo), Jakov Vidović (UO za socijalnu skrb i zdravstvo), Stefani Mikulec Perković (UO za EU fondove) i Branimira Penić iz Hrvatskog debatnog društva. Razgovarali su o izazovima i prilikama za mlade u Zadru. Nakon panel rasprave, sudionici su imali priliku postavljati pitanja i iznositi komentare te su uz osvježenje igrali igru "Potraga za saveznicima" kako bi se upoznali sa sudionicima konferencije i umrežili. Na kraju, sudionici su formirali grupe za refleksiju o provedenim aktivnostima, a neki mladi, zajedno sa Branimirom Penić, koja je ujedno i mentorica za izradu Individualnog plana u okviru Europe Goes Local projekta, u kojemu Grad Zadar sudjeluje, su obišli i prostor budućeg Centra za mlade. Mladi su aktivno sudjelovali i doprinijeli razvoju Programa za mlade Grada Zadra, čime su pokazali da su spremni preuzeti inicijativu i biti aktivni građani svoga grada.
Projekt pod nazivom ZD-154-ML kodnog broja 2024-1-HR01-KA154-YOU-000195670 sufinancira Europska unija kroz program Erasmus+. Ovaj članak odražava stajalište autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom pri uporabi informacija koje se u njoj nalaze.
- Detalji
- Morana Rogić Vihar
Inicijativa financirana od strane Europske unije omogućit će mladima aktivno sudjelovanje u kreiranju javnih politika i poboljšanju kvalitete života u gradu
Grad Zadar je korak bliže ka ostvarivanju veće uključenosti mladih u procese donošenja odluka s početkom provedbe novog projekta pod nazivom ZD-154-ML kojega provodi Udruga Prizma u suradnji s partnerima Udrugom mladih Ahimsa, Gradom Zadrom, Udrugom Cinaz i Udrugom Trećeprostor. Projekt, koji će trajati od 1. lipnja 2024. do 30. rujna 2025. godine, financira Europska unija s ukupnom vrijednošću od 47.206,00 EUR kroz program Erasmus+.
Projekt ima za cilj aktivno uključivanje mladih s područja Grada Zadra u dijalog s donositeljima odluka, procese donošenja i praćenja politika koje se tiču mladih kroz inovativne i "youth-friendly" načine sudjelovanja mladih.
Grad Zadar je prepoznao potrebu za sustavnim pristupom u razvoju politika za mlade i kroz ovaj projekt namjerava stvoriti temelje za dugoročne promjene koje će poboljšati kvalitetu života mladih u zajednici. Mladi će imati priliku educirati se, razviti tzv. meke vještine i aktivno sudjelovati u kreiranju budućnosti svoga grada.
Jedan od glavnih ciljeva projekta je izrada Programa za mlade Grada Zadra uz uključivanje mladih i relevantnih dionika. Tijekom projekta provest će se istraživanje potreba i želja mladih kroz anketne upitnike, fokus grupe te tematske i kreativne radionice. Također, organizirat će se edukacija o zagovaranju i mogućnostima sudjelovanja mladih u procesima donošenja odluka.
Popis aktivnosti koje planiramo provesti:
- Početna konferencija
- Seminar: Aktivno građanstvo
- Spikaonica: Glas tinejdžera
- Aktivistička oluja mozgova
- Studijski posjet: Primjeri dobre prakse
- Ljubav bez straha: Prevencija nasilja u vezama
- Prostori, aktivnosti i usluge za mlade
- Analiziram dok improviziram
- Put do znanja i aktivnog sudjelovanja
- Mladi u kadru
- Živi plakati
- Mentalna enciklopedija
- Postani gradski vijećnik!
- KvArtaonica
- Mladi odlučuju: Prioriteti i akcijski plan
- Završna konferencija
Projekt je izvrsna prilika da mladi koji žive ili borave u Zadru (učenici, studenti, zaposlene i nezaposlene mlade osobe u dobi od 13 do 30 godina) izraze svoje potrebe i svojim idejama pridonesu izradi Programa za mlade Grada Zadra.
Provedbom ovog projekta očekuje se značajno povećanje razine uključenosti mladih u procese donošenja odluka u Zadru. Projekt će mladima pružiti alate i znanja potrebne za aktivno sudjelovanje u društvenim i demokratskim procesima, osiguravajući da njihov glas bude adekvatno zastupljen u kreiranju javnih politika.
Mladi, organizacije civilnog društva i zainteresirani građani, pozivamo vas da se uključite u aktivnosti projekta i pridonesete stvaranju boljeg i integriranog okruženja za mlade u Zadru. Osigurajte da glas mladih bude snažno i jasno zastupljen u procesima donošenja odluka koje utječu na njihov život!
Za više informacija o projektu te kako se uključiti javite nam se na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Projekt pod nazivom ZD-154-ML kodnog broja 2024-1-HR01-KA154-YOU-000195670 sufinancira Europska unija kroz program Erasmus+.
Ovaj članak ostvaren je uz financijsku potporu Europske komisije. Članak izražava isključivo stajalište autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom pri uporabi informacija koje se u njemu nalaze.
- Detalji
- Morana Rogić Vihar
Multipla skleroza (MS) je kronična bolest koja zahvaća središnji živčani sustav, uključujući mozak i leđnu moždinu. Ova bolest može izazvati razne simptome, od blagih do ozbiljnih, i može značajno utjecati na kvalitetu života oboljelih.
Iako se najčešće dijagnosticira kod odraslih između 20 i 40 godina, važno je da mladi ljudi budu informirani o ovoj bolesti, jer rana dijagnoza i liječenje mogu pomoći u upravljanju simptomima.
Što je Multipla skleroza?
MS je autoimuna bolest, što znači da imunološki sustav greškom napada vlastite stanice. Kod MS-a, imunološki sustav napada mijelin, zaštitni sloj oko živčanih vlakana. Oštećenje mijelina usporava ili blokira prijenos živčanih impulsa, što može dovesti do različitih simptoma kao što su:
- Umor
- Slabost mišića
- Problemi s vidom
- Poteškoće u hodanju
- Problemi s ravnotežom i koordinacijom
- Kognitivne promjene (problemi s pamćenjem i koncentracijom)
Kako se dijagnosticira i liječi MS?
Dijagnoza MS-a može biti složena i obuhvaća niz testova, uključujući MRI (magnetsku rezonancu), lumbalnu punkciju (uzimanje uzorka cerebrospinalne tekućine) i neurološke preglede. Ne postoji lijek za MS, ali postoje tretmani koji mogu usporiti napredovanje bolesti i smanjiti simptome. Ovi tretmani uključuju:
Imunomodulatorne lijekove koji mijenjaju odgovor imunološkog sustava
- Fizioterapiju za poboljšanje pokretljivosti i snage
- Simptomatsku terapiju za ublažavanje specifičnih simptoma
Život s MS-om
Život s MS-om može biti izazovan, ali mnogi oboljeli žive ispunjene i produktivne živote. Ključ je u edukaciji, podršci i prilagodbi.Važno je imati dobru mrežu podrške, koja može uključivati obitelj, prijatelje, medicinske stručnjake i zajednice oboljelih.
Svjetski dan Multiple skleroze
Svake godine, 30. svibnja, obilježava se Svjetski dan multiple skleroze. Ovaj dan ima za cilj podizanje svijesti o MS-u, promicanje istraživanja i podršku oboljelima. Aktivnosti na ovaj dan uključuju edukativne kampanje, događaje za prikupljanje sredstava i inicijative za podršku zajednici oboljelih.
Zašto je važno podizati svijest?
Podizanje svijesti o multiploj sklerozi ključno je za bolje razumijevanje i podršku oboljelima. Također pomaže u prikupljanju sredstava za istraživanja koja mogu dovesti do novih tretmana i, eventualno, lijeka. Mladi mogu igrati važnu ulogu u ovom procesu kroz edukaciju, volonterizam i podršku kampanjama.
Poznate Osobe s MS-om
Mnogo poznatih osoba koristi svoju platformu kako bi podiglo svijest o MS-u i pružilo podršku oboljelima. Evo nekoliko primjera:
Anđa Marić: Hrvatska pjevačica, spisateljica i televizijska voditeljica, kojoj je dijagnosticirana multipla skleroza. Anđa otvoreno govori o svojim iskustvima s MS-om i često sudjeluje u kampanjama za podizanje svijesti o bolesti.
Selma Blair: Američka glumica, poznata po ulogama u filmovima kao što su "Okrutne namjere" i "Legally Blonde". Blair je javno objavila svoju dijagnozu 2018. godine i od tada je postala istaknuti glas u zajednici oboljelih, dijeleći svoja iskustva i izazove kroz društvene mreže.
Christina Applegate: Glumica poznata po svojoj ulozi u seriji "Married... with Children" i filmovima poput "Anchorman". Applegate je 2021. godine otkrila da joj je dijagnosticirana MS. I ona koristi svoju platformu za podizanje svijesti o ovoj bolesti i podršku istraživanjima.
Multipla skleroza je kompleksna bolest koja zahtijeva svijest i razumijevanje. Kroz edukaciju i podršku možemo poboljšati živote oboljelih i raditi na boljoj budućnosti za sve.
Sjetite se 30. svibnja da se pridružite globalnim naporima za podizanje svijesti o multiploj sklerozi i podršku onima koji se suočavaju s ovom bolešću.
__________________________________
IZVORI:
1.https://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/18109/Koji-su-tipicni-simptomi-multiple-skleroze.html
2.https://www.ottobock.com/hr-hr/stanja/multipla-skleroza
3.https://www.virtualna-ordinacija.com/multipla-skleroza-dijagnoza-i-lijecenje/
- Ovaj projekt provodi se uz financiranje Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade.